A természetben különféle mutációk tarkítják az állatvilágot. Egyesek hatalmas méretekkel, mások pedig plusz végtaggal rendelkeznek. Most egy olyan természetben előforduló mutációt mutatok be amely talán a legkülönlegesebb rendellenesség az állatoknál. Lássuk mi is a Heterochromia.
A Heterochromia a szemet érintő elváltozás, mely abban nyilvánul meg, hogy ugyanazon egyed esetében különböző a szemek, azon belül is az íriszek színe. Legtöbb esetben örökletes de előfordul betegség vagy egyéb külső behatás következtében is. Állatoknál és embereknél egyaránt előfordul ez a ritka mutáció.
Ez a fajta mutáció a macskák körében a legelterjedtebb, esetükben pedig az albínó egyedeknél alakult ki gyakrabban ez a fajta pigment hiány. (Lásd Csipesz) Az esetek többségében elmondható, hogy az állatvilágban fordul elő leggyakrabban Heterochromia, ahol majdnem minden esetben kék színű az egyik szem. A két szem eltérő színét a melanin nevű festékanyag hiánya vagy többlete okozza. Ha az egyik szem barna, abban több mennyiségű melanin található. Minden más szín előfordulásánál kevesebb a melanin a szemben. A kék színnél a legkevesebb. Érdekes, mikor fényképet készítünk a felemás szemszínű macskáról, a kék szemében látható a vörös szem effektus, a másikban pedig vagy nem vagy egy másik szín tükröződik vissza.
Csipesz esetében zöld szín tükröződik vissza a barna szeméből.
Lássunk néhány példát milyen fajoknál fordul elő a Heterochromia:
- török angóramacska
- török van macska
- Khao Manee macska
- szibériai husky
- ausztrál juhászkutya
- border collie
- félhosszú szőrű pireneusi juhászkutya